БЛОГ

570x420 14

А Ви знали, як працює кредитний реєстр?

16.05.2018

НБУ визначив, як буде працювати кредитний реєстр. У банків з'явилась можливість отримати доступ до інформації про позичальників.

Щось новеньке завітало до світу фінансів! Ну вже навіть не зовсім новеньке, Ви чули про це точно, це дуже актуально зараз. Як Ви знаєте, практика ведення кредитних реєстрів давно вже працює  мінімум в 14-ти країнах єврозони.

І нарешті, ми не виняток! Там давно державні кредитні реєстри успішно працюють одночасно з приватними кредитними бюро. Це країни - Австрія, Болгарія, Чехія, Румунія, Португалія.

З 6 травня Національний банк України затвердив положення про механізм роботи КР. Згідно з цим документом банківські установи, а також Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, надають в КР Національного банку - дані про боржників з сумою боргу в 100 або більше мінімальних зарплат.

А мінімальна заробітна плата, як Всім відомо, становить 3723 гривень (з 01.01.18г.).

Доступ до кредитного реєстру абсолютно безкоштовний, в режимі реального часу. Дані можна отримати по боржникам або по особам, які планують взяти кредит. За заявкою боржника, протягом 5-ти днів, Національний банк повинен надати йому повідомлення з реєстру або оповістити про відсутність інформації. Якщо Ви, наприклад, не будете згодні з чимось, то завжди зможете зв'язатися (прихопивши заяву) з проханням видалити або коригувати дані.

Важливо знати, що інформація по Вашим погашеним (можливо припиненим) зобов'язанням вилучається з кредитного реєстру протягом 30-ти днів.

Так що відтепер, всі боржники зафіксовані і знаходяться під ретельним наглядом. Але якщо, ви туди потрапили помилково, краще зверніться в установу за тим, щоб Ваша інформація в реєстрі була підкоригована. Не мовчіть! Адже це може в подальшому забезпечити відмову по кредиту. Ви не отримаєте бажане лише через те, що полінувалися розібратися в ситуації.

Нагадаємо, що парламент легалізував творіння НБУ «кредитний реєстр». То є - величезний потік даних про фізичних та юридичних осіб, які взяли кредит вище 372 тисяч. Ця інформація дозволить проводити більш чіткий аналіз даних про клієнта, щоб в разі негативної історії відмовити в позиці, ну це лише якщо Ви - злісний неплатник.

Проект «реєстр» має істотну користь. В першу чергу - це зобов'язання перед Міжнародним валютним фондом, а також Єврокомісією. Історія створення кредитного реєстру вже не є новою, все це ще тягнеться з 15-го року, але законопроект прийняли, як вказувалося раніше  - 8-го лютого 2018 року. До нього було не менше 4-х альтернативних законопроектів. Противники закону яро звинувачують владу в монополізації ринку, в тому що йде зловживання державними органами. Але по суті дане нововведення, дає можливість банкам краще фільтрувати, кому можна видавати кредит, а кому ні. Що і Вам дозволить, в разі, якщо Ви намагаєтеся зробити помилку і взяти кредит, який не зможете виплатити - отримати відмову. Ви ж не хочете опинитися в боргах, адже так?

А якщо у Вас позитивна кредитна історія, то дані в кредитному реєстрі найкращим чином зіграють при видачі кредиту. Даний законопроект на руку як банкам,  так і сумлінним клієнтам.