БЛОГ

570x420 32

До яких хитрощів вдаються банки в гонитві за клієнтами

13.11.2018

Чимало фінансових установ України ведуть непрозору політику у відношенні до клієнтів. Приховані комісії, нечесна реклама, штрафи за дострокове погашення – це неповний арсенал засобів, якими банки дурять позичальників. У зв'язку з цим українська влада почала припиняти незаконні дії кредиторів. Зокрема, фінансові установи зобов’язали показувати ефективну (реальну) процентну ставку і встановлювати середньозважений рівень штрафів за прострочення. Нові правила поширюються і на небанківські організації.

За допомогою яких прийомів банки і фінансові компанії залучають споживачів і як утримують їх?

1. Страхування кредиту

 

У традиційному розумінні страхування кредиту – це вид банківського забезпечення, згідно з яким кредитор отримує від страхової організації виплату боргу в разі, якщо позичальник не може сплатити його самостійно. Зазвичай банк пропонує клієнту на вибір кілька страхових компаній, з якими той складає договір. АЛЕ. У цьому разі дуже важливо уважно вивчити всі умови страховки і особливо її вартість. Навіть якщо банк нібито йде вам на зустріч і пропонує взамін знизити процентну ставку, це зовсім не означає, що ви будете у виграші. Завжди включайте мізки, перш ніж погодитися на будь-яку «смачну» пропозицію кредитора.

2. Овердрафт

Овердрафт – послуга, якою частенько грішать банки, бо, крім зручності для клієнтів, вона має багато прихованих переваг і для кредитора. Функція передбачає можливість взяти грошей більше, ніж є на вашій картці. По суті, це той же кредит, але відкривається він не на кредитну картку, а на дебетову, найчастіше зарплатну. Опція, на перший погляд, дуже корисна, адже дозволяє людині моментально отримати гроші на картку, коли вони закінчилися.

Однак зайти в мінус дуже легко. Можна зняти суму більше кредитного ліміту, навіть не підозрюючи про це. На це і розраховують банки, надаючи овердрафт. Адже на залишок заборгованості (навіть якщо вона складе копійки) нараховуються підвищені проценти. Пеня за кожний день невиплаченої заборгованості з перевищення ліміту овердрафту може скласти від 0,3% до 1% на день. Як правило, заборгованість автоматично списується щомісяця при кожному надходженні коштів на дебетову картку. Тому ця послуга вигідна лише тим, в кого стабільний дохід і хто вміє контролювати свої витрати.

Крім того, є ще такі неприємні речі, як несанкціонований овердрафт, зняття комісій за відкриття ліміту, складність закриття послуги тощо.

Щоб уникнути проблем, заздалегідь уточніть у свого банку умови по овердрафту та процедуру його закриття.

3. Кредит без процентів


У гонитві за клієнтами більшість фінансових компаній зловживають популярним маркетинговим прийомом – «Кредит під 0%». Зрозуміло, ця пропозиція має право на життя, адже саме вона дозволяє споживачу користуватися кредитом на найвигідніших умовах. Однак, на жаль, не на постійній основі. Варто розуміти, що безкоштовний сир буває лише в мишоловці. При оформленні наступних позик ставка стає стандартною, а разом з нею на користувача звалюється купа прихованих комісій з обслуговування так званого «безпроцентного кредиту».

Тому перш ніж оформити кредит під 0%, поцікавтеся у обраної фінустанови про всі діючі тарифи та витрати на кредит. Адже, як-то кажуть, хто попереджений – той озброєний.

4. Непрозорі ставки

Відповідно до нового Закону про кредитування в Україні банки зобов'язані показувати позичальнику реальну процентну ставку перед укладенням договору. Тепер кожен клієнт може потребувати паспорт кредиту, в якому повинні чітко прописуватися, крім реальної ставки, додаткові комісії (одноразовий збір, плата за погашення, пролонгацію, зняття готівки в банкоматі), а також послуги нотаріуса, розмір страховки за необхідності.

Відзначимо, в KF.UA клієнтам пропонують оформити кредит готівкою або онлайн на сайті тільки на прозорих і вигідних умовах. Вся сума позики (тіло + проценти) показується відразу при її оформленні, а всі зобов'язання та умови кредитування – у кредитному договорі.

4. Штраф за дострокове погашення кредиту

Декотрі фінансові організації вводять заборону на дострокове повернення кредиту, керуючись тим, що клієнт порушує умови кредитного договору. Та за законом позичальник має право повернути кошти раніше визначеного строку, вчасно повідомивши кредитора про таке рішення. Тому якщо ви знайдете в договорі пункт про штрафні санкції за дострокове погашення кредиту – вимагайте перегляду умов або оберіть іншу компанію.